Dzielnica Wawer - "Taxi. Sprawdź zanim wsiądziesz"

Biuletyn Informacji Publicznej

"Taxi. Sprawdź zanim wsiądziesz"

Wersja do wydrukuWersja PDF
11.04.2017

W poniedziałek, 10 kwietnia, startuje trzecia odsłona kampanii informacyjno-edukacyjnej „Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz”. Poprzez ulotki, plakaty, a także spoty emitowane m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej, mieszkańcy i turyści dowiedzą się jak rozpoznać licencjonowaną taksówkę.

Po raz kolejny zwracamy uwagę naszych mieszkańców i przyjezdnych na to, jakie taksówki wybierają. Licencjonowane, legalnie działające taksówki dają nam gwarancję rzetelnego wykonania usługi. Zwracajmy uwagę na oznakowanie pojazdu, zawsze bierzmy paragon, który może posłużyć jako dowód reklamacji – zapowiada Witold Nowakowski, zastępca dyrektora Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy.

Wszystkie licencjonowane warszawskie taksówki muszą posiadać: lampę na dachu z napisem „TAXI”, na przedniej szybie pojazdu obowiązkowo powinna znajdować się tabliczka zawierająca hologram wraz z numerem licencji warszawskiego taksówkarza oraz numerem rejestracyjnym samochodu, na przednich drzwiach powinien znajdować się żółto-czerwony pas z wyraźnym, pięciocyfrowym numerem bocznym oraz herb Warszawy, we wnętrzu pojazdu w widocznym miejscu musi znajdować się specjalny identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy oraz opisany jego imieniem i nazwiskiem, taksometr wskazujący aktualną taryfę i opłatę, w lewym górnym rogu szyby tylniej, prawych drzwi pojazdu powinna znajdować się tabliczka zawierająca szczegółowy wyciąg z taryfy, jak również informację o możliwości kierowania skarg.

Taksówkarz, po wykonaniu usługi zobowiązany jest wydać paragon fiskalny zawierający m.in. nr boczny i nr rejestracyjny taksówki.

W przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie pasażer może złożyć skargę do Urzędu m.st. Warszawy lub zgłosić ten fakt za pośrednictwem portalu Warszawa 19 115. Materiały informacyjne, w tym ulotki w języku polskim, angielskim i rosyjskim będą dystrybuowane na dworcach autobusowych, kolejowych, a także na Lotnisku Chopina i w punktach Stołecznego Biura Turystyki. Ponadto ulotki i plakaty, pojawią się w warszawskich Urzędach Skarbowych, w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców, w punktach obsług pasażerów ZTM, w stołecznych teatrach i muzeach, miejskich ośrodkach zdrowia, a także trafią do organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów. Spoty informacyjne emitowane będą m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej, w dzielnicowych WOM-ach, a także na Lotnisku Chopina.

Podsumowanie I kwartału 2017 r. współdziałań kontrolnych wobec nieuczciwych przewoźników na terenie m.st. Warszawy.

Urząd m.st. Warszawy prowadził współdziałania kontrolne ze służbami kontrolnymi (Policją, Urzędem Kontroli Skarbowej, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Strażą Miejską m.st. Warszawy) pod kątem sprawdzenia legalności prowadzenia przewozu osób samochodem osobowym i taksówką na terenie m.st. Warszawy oraz przestrzegania obowiązujących norm prawnych. W I kwartale roku w ramach współdziałań kontrolnych objęto 245 przewoźników. Podczas prowadzonych kontroli w 69 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, z czego ok. 50% to wykonywanie transportu drogowego osób bez wymaganej licencji przez osoby podszywające się pod licencjonowane taksówki wykorzystując do przewozu pojazdy nieoznakowane. Dodatkowe nieprawidłowości to: brak kasy fiskalnej, kierowanie pojazdem przez kierowców, którzy nie zdali egzaminu z przepisów i topografii miasta, posługiwanie się podrobionym prawem jazdy, prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy (zakaz Sądowy).

Podczas działań kontrolnych w I kwartale wystawiono 45 mandatów karnych na kwotę 8775 zł. za naruszenia ustawy prawa o ruchu drogowym, przepisów karno-skarbowych i przepisów prawa miejscowego oraz skierowano 13 wniosków do sądu o ukaranie.

Tutaj znajduje się spot kampanii.  

Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Pokaż okno newslettera przy fokusie

Newsletter

Aktualne informacje z Wawra prosto na Twój adres e-mail

Zapisz się

warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer