Dzielnica Wawer - Turystyka w Warszawie - raport 2019

Turystyka w Warszawie - raport 2019

Wersja do wydrukuWersja PDF
11.09.2020

Miasto dla mieszkańców czy dla turystów? Przed tym dylematem staje każda miejscowość, która przyciąga coraz więcej gości z zewnątrz. Rosnąca rzesza odwiedzających każe na nowo zastanowić się nad tym, komu miasto powinno służyć, jak kształtować jego wizerunek, kto powinien korzystać z jego zasobów i przestrzeni.

W Warszawie odpowiedzi na te pytania szukamy nie tylko wśród urbanistów, ekspertów z zakresu turystyki czy urzędników, ale przede wszystkim wśród mieszkańców. Dzięki temu wiemy, jak turyści są postrzegani i w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać, aby stolica pozostała przyjaznym miejscem i dla gości, i dla warszawiaków.

Turyści coraz częściej nie chcą poprzestawać na zwiedzaniu najpopularniejszych atrakcji, pragną także zanurzyć się w mieście i choć przez chwilę poczuć się jak jego mieszkańcy. Wizyta w antykwariacie na Pradze, odpoczynek na trawie w parku, rozmowa z przypadkowo spotkanym seniorem o jego powstańczych losach, kameralny koncert na Jazdowie – to wszystko sprawia, że turyści mogą poznać autentyczne i różnorodne oblicze Warszawy. Wyjeżdżają stąd nie tylko z wiedzą, relacjami biznesowymi czy pamiątkami, ale również, a może przede wszystkim, z emocjami, które zostają w nich na długo.

Warszawiacy świetnie to rozumieją i potrafią stworzyć w stolicy niepowtarzalną, przyjazną atmosferę, jednocześnie wielkomiejską i lokalną. Turyści im nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie – są mile widziani. A jeśli dodamy do tego coraz lepszą ofertę noclegową, gastronomiczną czy handlową, wcale nie dziwi, że goście z kraju i ze świata z roku na rok coraz wyżej oceniają atrakcyjność turystyczną Warszawy.

A więc: miasto dla mieszkańców czy dla turystów? Oddajemy w Państwa ręce kolejny, piąty już raport „Turystyka w Warszawie”, który udowadnia, że można z powodzeniem odpowiadać na potrzeby obydwu tych grup.

W tym roku, ze względów ekologicznych oraz ekonomicznych, raport dostępny jest wyłącznie w formie elektronicznej pod poniższymi linkami:

http://raport2019.go2warsaw.pl/ - wersja polska

http://report2019.go2warsaw.pl/  - wersja angielska

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Oceń pracę urzędu