Dzielnica Wawer - Wawer stawia na ekologiczną energię

Biuletyn Informacji Publicznej

Wawer stawia na ekologiczną energię

Wersja do wydrukuWersja PDF
28.03.2019

Wawer stawia na rozwój energetyki odnawialnej i wykorzystanie ekologicznych źródeł energii. Temu ma służyć powołanie Wawerskiego Klastra Energii, który będzie platformą współpracy na rzecz zielonej energii jednostek administracji publicznej, ośrodków naukowych i biznesu w dzielnicy. Porozumienie w tej sprawie Urząd Dzielnicy Wawer zawarł z Mazowiecką Agencją Energetyczną, Instytutem Elektrotechniki, Instytutem Łączności,  Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i Szkołą Podstawową nr 128.

 - Wawer to zielona dzielnica Warszawy. Chcemy zachować jej wyjątkowy charakter i atrakcyjność przyrodniczą. Priorytetem jest dla nas walka ze smogiem, promocja ekologicznych rozwiązań, ale także obniżenie kosztów zużycia energii. Stąd pomysł na stworzenie Wawerskiego Klastra Energii – mówi burmistrz dzielnicy Wawer Norbert Szczepański.   - Zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty do uczestnictwa w naszej inicjatywie.

- Podstawowym celem tworzenia i funkcjonowania Klastrów Energii jest tworzenie warunków  stałego, zrównoważonego , nowoczesnego, innowacyjnego i efektywnego  rozwoju energetyki rozproszonej, w tym odnawialnej -  podkreśla  prezes zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, Bartosz Dubiński.  - Ma  to służącyć poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienia konkurencyjności gospodarczej , w sposób przyjazny dla środowiska przy uwzględnieniu miejscowych zasobów i potrzeb.

W Instytucie Elektrotechniki powstały już 3 stacje do ładowania samochodów elektrycznych otwarte dla mieszkańców. Planowana jest budowa kolejnych w różnych częściach dzielnicy. W ramach Klastra powstaną także 4 instalacje fotowoltaiczne w  wawerskich szkołach. Obecnie przeprowadzana jest analiza w zakresie wdrażania rozwiązań OZE w Wawrze. Planowane jest opracowanie programu dla dzielnicy,  a następnie jego wdrażanie,  zarówno poprzez edukację, promocję, jak i konkretne inwestycje. Do współpracy zaproszeni zostaną także przedsiębiorcy wawerscy zainteresowani wykorzystaniem OZE w swojej działalności. - Postęp w dziedzinie elektromobilności  wymusza nowe rozwiązania, które Instytut Elektrotechniki oferuje wawerskiej społeczności, wspierając jej działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza - podkreśla  dyrektor Instytutu Elektrotechniki dr Jacek Szczot. - Rozpoczynamy realną współpracę z samorządem i mieszkańcami.

Wspólną deklarację Wawerskiego Klastra Energetycznego podpisali m.in. burmistrz dzielnicy Wawer  Norbert Szczepański, zastępca burmistrza Jacek Wiśnicki, przewodniczący Rady Dzielnicy Michał Żebrowski , wiceprzewodnicząca Rady i  inicjatorka Klastra, Joanna Buczyńska, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński,  dyrektor Instytutu  Elektrotechniki,  dr Jacek Szczot, dyrektor Instytutu Łączności dr Jerzy Żurek, dyrektor wawerskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sylwester Rudziński i dyrektor SP 128 Beata Senterkiewicz-Trendak.

Misją Klastra jest stworzenie platformy współpracy i wzajemnego wsparcia pomiędzy przedsiębiorcami, osobami fizycznymi, jednostkami administracji publicznej, jednostkami sfery badawczo-rozwojowej oraz instytucjami otoczenia biznesu. Współpraca ma się opierać  na współdziałaniu w zakresie transferu wiedzy oraz  wdrażania innowacyjnych, przyjaznych środowisku i społeczeństwu,  efektywnych ekonomicznie technologii

W skład Wawerskiego Klastra Energii  mogą wchodzić podmioty zajmujące się wytwarzaniem i równoważeniem zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotem energią z odnawialnych lub innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, działające na terenie dzielnicy Wawer.

 

 

Pokaż okno Facebooka przy fokusie
warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer