Dzielnica Wawer - Wawerski Piknik Historyczny na Plaży Romantycznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Wawerski Piknik Historyczny na Plaży Romantycznej

Wersja do wydrukuWersja PDF
18.06.2018

O tym wydarzeniu będziemy jeszcze długo pamiętać. Wawerski Piknik Historyczny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w sobotę na wawerskiej Plaży Romantycznej.  Główną atrakcją pikniku była rekonstrukcja bitwy pod Falenicą z 1939 r. oraz pokaz  historycznych pojazdów militarnych przygotowany przez grupę rekonstrukcyjno-filmową Bemowo. 

Odbył się także turniej wiedzy historycznej, pokaz międzywojennej mody plażowej o pokaz szermierki pieszej i konnej z XVII w. Całość wydarzenia zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego. 

Atrakcją w czasie wydarzenia był także prom, który kursował między wawerskim i wilanowskim brzegiem. A wszyscy chętni mogli przejść szkolenie z pływania kajakiem i łodzią flisacką.

Gości pikniku przywitał zastępca burmistrza dzielnicy Wawer Leszek Baraniewski. Udział w wydarzeniu wziął także burmistrz dzielnicy Wawer Łukasz Jeziorski.

Współorganizatorami pikniku byli Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy i Wawerskie Centrum Kultury, reprezentowane przez dyrektora Biblioteki Jacka Czarnowskiego i dyrektor WCK Barbarę Karniewską. Udział w pikniku wziął także wawerski radny Michał Żebrowski. 

W inscenizacji Bitwy Falenickiej wzięli udział: 

Grupa Rekonstrukcji Historycznej "51 Pułku Strzelców Kaniowskich" (MSH Mszczonów), Grupa Rekonstrukcji Historycznej "44 Pułk Piechoty Legii Amerykańskiej", Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Dzieci Mokotowa" i Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Ludności Cywilnej" , 
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Infatiere Regiment 73" , "44 Division Hoch- und Deutschmeister", Muzeum II Korpusu z Józefowa.

Podczas Wawerskiego Pikniku Historycznego została przeprowadzona inscenizacja polegająca na odtworzeniu jednego z epizodów walk we wrześniu 1939 r. na terenie dzisiejszej Dzielnicy Wawer. Epizod ten to próba przebicia się grupy polskich żołnierzy do Warszawy. Był to ciąg dalszy wydarzeń wojennych zapoczątkowany 19 września 1939 r. w Falenicy.

Pokaż okno Facebooka przy fokusie
warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer