Dzielnica Wawer - 150 lat gminy Wawer

Biuletyn Informacji Publicznej

150 lat gminy Wawer

Wersja do wydrukuWersja PDF

Atrakcje 150-lecia Gminy Wawer - spotkanie prasowe

150-lat powstania Gminy Wawer świętuje w tym roku dzielnica. Z tej okazji w Urzędzie Dzielnicy Wawer odbyło się spotkanie prasowe, na którym zaprezentowano szczegóły obchodów.

Udział w konferencji wzięli przedstawiciele władz dzielnicy burmistrz Łukasz Jeziorski, zastępca burmistrza Leszek Baraniewski i przewodniczący Rady Dzielnicy Norbert Szczepański, a także dyrektorzy wawerskich placówek publicznych: dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury Barbara Karniewska i dyrektor wawerskiej Biblioteki Publicznej Jacek Czarnowski, koordynator wydarzeń rocznicowych w dzielnicy i naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Radosław Ziółkowski.

W konferencji uczestniczyły także osoby ze świata kultury i sportu związane z dzielnicą Wawer: Dariusz Dziekanowski - radny Sejmiku Mazowieckiego, wieloletni mieszkaniec Wawra, b. piłkarz, trener piłkarski, patronujący Wawerskiemu Dniu Sportu. Małgorzata Gutowska - Adamczyk - pisarka, autorka bestsellerowych powieści m.in "Cukiernia pod Amorem", mieszkanka wawerskiego Anina, a także Grzegorz Wajs - b. reprezentant Polski w kolarstwie, organizator największego w Polsce cyklu wyścigów kolarzy amatorów Poland Bike Marathon, którego ostatni etap od wielu lat odbywa się w Wawrze.

Spotkanie poprowadził znany prezenter telewizyjny i mieszkaniec dzielnicy Wawer Maciej Rock.

Wśród wydarzeń rocznicowych znajdą się m.in uroczysty koncert Chóru Filharmonii Narodowejprzejazd przez dzielnicę zabytkowego pociągu parowego, koncert Ryszarda Rynkowskiego, rodzinny piknik „Zielone Świątki na Urzeczu” nad brzegami wawerskiej Wisły, gra miejska, wyścigi kolarzy amatorów w ramach Poland Bike Marathon, plenerowe spotkania z artystami podczas „Dnia Zielonego Konstantego” i występy gwiazd polskiego kabaretu, takich jak kabaret „Neonówka”, czy Tadeusz Drozda.

-  Rocznica  jest okazją by przypomnieć o bogatej tradycji i historii naszej dzielnicy  - mówił  burmistrz dzielnicy Wawer  Łukasz Jeziorski.  – Wawer jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy ze stale rosnąca liczbą mieszkańców,  ciekawym klimatem,  urokami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i  historią tzw. linii otwockiej. Tradycja spotyka się u nas z nowoczesnością, co sprzyja rozwojowi –  podkreślał.  

Wydarzenia rocznicowe  organizują Urząd Dzielnicy Wawer,  Wawerskie Centrum Kultury,  Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Wawer i organizacje pozarządowe.

 - Mocnym akcentem rozpoczynającym cykl wydarzeń 150-lecia będzie koncert  muzyków Chóru Filharmonii Narodowej, który organizujemy wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury.  Wydarzenia o takiej skali jeszcze w Wawrze nie było. Ponad 80 muzyków Pierwszego Chóru Rzeczpospolitej wystąpi w Parafii Wniebowzięcia NMP w wawerskim Zerzniu, której  historia sięga ponad 600 lat. To jedna z najstarszych parafii w Warszawie, symbol bogatej tradycji i historii dzielnicy – mówił zastępca burmistrza dzielnicy Wawer Leszek Baraniewski.   - O randze wydarzenia niech  świadczy fakt, że uroczystość uświetnią niezwykli goście, znamienici hierarchowie polskiego kościoła. Uroczystą mszę św. przed koncertem w intencji mieszkańców dzielnicy odprawi metropolita warszawski  Kardynał Kazimierz Nycz, a kazanie wygłosi biskup warszawsko-praski Arcybiskup  Henryk Hoser – podkreślał zastępca burmistrza Leszek Baraniewski.   

Przez cały rok nie zabraknie w Wawrze  warsztatów  i konkursów historycznych, koncertów, pikników i rajdów. W Urzędzie Dzielnicy została już otwarta wystawa rysunków przedstawiających najciekawsze miejsca w dzielnicy, autorstwa architekta  Kazimierza J. Nowaka z komentarzem Andrzeja Rukowicza, a także wystawa historyczna przygotowana przez wawerską Bibliotekę Publiczną

Teren gminy Wawer powstałej w 1866 r.  sięgał dużo dalej w kierunku północno-zachodnim niż obszar późniejszej gminy i obecnej dzielnicy. Do gminy należały wówczas m.in. Wawer, Wygoda, Glinki, Czaplowizna, Zastów, Kaczy Dół (dziś Międzylesie), Stara Miłosna, Kawęczyn, Grochów, Gocław, Gocławek, Saska Kępa i Witolin. Gmina kilkakrotnie przeszła przeobrażenia. Zmniejszona została w 1916 r., zmiany administracyjne nastąpiły też w 1924 i 1939 r. W 1951 r. obszar dzisiejszego Wawra przyłączono do Warszawy.  Nazwa Wawer ponownie pojawiła się jako gmina w 1994 r., i w końcu jako dzielnica  w 2002 r.

Wystawa historyczna w Urzędzie Dzielnicy  - galeria w wersji elektronicznej wraz z opisem dostępna jest tutaj: 

Konkurs plastyczny Wawerskiego Centrum Kultury na 150-lecie gminy Wawer

Konkurs literacki Biblioteki Publicznej na 150-lecie gminy Wawer

Ciekawe miejsca historyczne w dzielnicy Wawer

Inauguracja obchodów 

Otwaracie wystawy historycznej w Urzędzie Dzielnicy

Strona 150 lecia gminy Wawer na Facebooku


150 -lecie powstania gminy świętuje w tym roku dzielnica Wawer. Gminę Wawer utworzono w 1866 r. Teren obecnej dzielnicy stanowił wtedy jedną z dwudziestu gmin ówczesnego powiatu warszawskiego. Z  okazji rocznicy odbędzie się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych, sportowych i historycznych.

- Rocznica  jest okazją by przypomnieć o bogatej tradycji i historii naszej dzielnicy  - mówi zastępca burmistrza dzielnicy Wawer Leszek Baraniewski.  – Wawer jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy ze stale rosnąca liczbą mieszkańców,  ciekawym klimatem,  urokami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i  historią tzw. linii otwockiej. Tradycja spotyka się z u nas z nowoczesnością, co sprzyja rozwojowi – dodaje.  

Obchody będą obfitować w różnorodne wydarzenia historyczne, kulturalne  i sportowe organizowane m.in. przez Wawerskie Centrum Kultury i wawerską Bibliotekę Publiczną.   Kulminacyjnym wydarzeniami będą  koncert muzyków Filharmonii Narodowej (15 maja ) i piknik flisacki „Zielone Świątki na Urzeczu” (14 maja), przypominający tradycje Urzecza Wisły. W dniach  25 września przez dzielnicę przejedzie zabytkowy pociąg parowy.  Wydarzeniu „Kolej na Wawer”towarzyszyć będzie koncert i spotkania z artystami. Planowane jest takżeWawerskie Spotkanie Kabaretowe z udziałem gwiazd polskiego kabaretu (4 września) , bieg pod nazwą „Sztafeta Patriotów”  na 11 listopada,  piknik Wawerski Dzień Sportu, który odbędzie się w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Nadwiśle” przy ul. Skalnicowej (11 września) i ostatni etap, najwiekszego w Polsce, wyścigu kolarzy amatorów MTB - Poland Bike Marathon (24 września).

- Poprzez organizację imprez plenerowych chcemy pokazać walory przyrodnicze zielonej dzielnicy, jaką jest Wawer.  Wawerskie, leśne szlaki rowerowe przez urokliwe tereny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, czy piękne brzegi wawerskiej Wisły, które chcemy ożywić i zagospodarować to z pewnością interesujące atrakcje dzielnicy  – podkreśla zastępca burmistrza Leszek Baraniewski.

Przez cały rok nie zabraknie w Wawrze  warsztatów  i konkursów historycznych, koncertów  i pikników. Planowane jest także mapowanie dzielnicy, gra miejska i  rajd rowerowy.  W Urzędzie Dzielnicy została już otwarta wystawa rysunków przedstawiających najciekawsze miejsca w dzielnicy, autorstwa architekta  Kazimierza J. Nowaka z komentarzem Andrzeja Rukowicza.

Teren gminy Wawer powstałej w 1866 r.  sięgał dużo dalej w kierunku północno-zachodnim niż obszar późniejszej gminy i obecnej dzielnicy Wawer. Do gminy należały wówczas m.in. Wawer, Wygoda, Glinki, Czaplowizna, Zastów, Kaczy Dół (dziś Międzylesie), Stara Miłosna, Kawęczyn, Grochów, Gocław, Gocławek, Saska Kępa i Witolin. Gmina kilkakrotnie przeszła przeobrażenia. Zmniejszona została w 1916 r., zmiany administracyjne nastąpiły też w 1924 i 1939 r. W 1951 r. obszar dzisiejszego Wawra przyłączono do Warszawy.  Nazwa Wawer ponownie pojawiła się jako gmina w 1994 r., i w końcu jako dzielnica  w 2002 r.

Na bieżąco o wydarzeniach rocznicowych będziemy informować na stronie internetowej dzielnicy Wawer  i profilu rocznicowym na Facebooku . Zachęcamy do polubienia!

Pokaż okno Facebooka przy fokusie
warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer