Warszawa, Polska

3 °C

23.08.2017 /
00:44
3zdjecia

Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpieczeństwo

Wersja do wydrukuWersja PDF

Jak działa miasto - Bezpieczeństwo  

Zadania delegatury oraz schemat organizacyjny Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego znajdziecie Państwo na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

W czterech zakładkach po lewej stronie zamieszczono informacje podzielone wg działów:

Wiele przydatnych informacji zamieszczono na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl. Zachęcamy do jej odwiedzania.

W aktualnościach na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl
Państwowa Straż Pożarna umila dzieciom „Lato w mieście” - relacja z Wawra
Na upały kurtyny wodne - w najbliższych dniach prognozowany jest wzrost temperatury nawet powyżej 30°C
Informacje o odłowie dzików
Kontrole autokarów wiozących dzieci na wypoczynek
Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego: "W drugiej połowie lipca 2017 r., po północy, do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie zadzwoniła bardzo zdenerwowana kobieta. Jej niedawno urodzone dziecko przestało oddychać..."

Poradniki i porady w zakładce "Zarządzanie kryzysowe"


"Lato w mieście" - kolejne wakacyjne spotkanie z wawerskimi Strażakami

Tym razem spotkaliśmy się z uczestnikami „Lata w mieście” w Szkole Podstawowej Nr 124 przy ul. Bartoszyckiej.

 

Wizyta sprawiła dzieciom wiele radości. Można było wsiąść do wozu gaśniczego, zabuczeć syreną, zadawać pytania o strażacką służbę i popisać się znajomością numerów alarmowych.

Razem ze Strażakami  z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 12 gościliśmy dotychczas w Zespole Szkół nr 70 przy ul Bajkowej 17/21 oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 przy ul. Kadetów 15.

Uczestnikom spodobały się prezenty (makarony do pływania, koszulki odblaskowe i opaski na rękę), które otrzymały przy okazji tej wizyty. 


Nie zostawiaj dziecka w aucie podczas upałów

Przyszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury. Podczas upałów wnętrze samochodu nagrzewa w ciągu kilkunastu minut nawet do temperatury powyżej 50°C. Przebywanie w takich warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, zwłaszcza małych dzieci.

Istnieje kilka podstawowych zasad dbania o bezpieczeństwo najmłodszych w upalne dni, których należy bezwzględnie przestrzegać. Trzeba pamiętać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka oraz zapewnić przewiewny i lekki ubiór. Należy też ograniczyć czas przebywania z dzieckiem na słońcu, szczególnie w godzinach 11-15. W ostatnim czasie coraz częstszą przyczyną niebezpiecznych i tragicznych sytuacji jest pozostawienie dziecka w rozgrzanym słońcem pojeździe.

Bez względu na powód nigdy nie zostawiaj dziecka w rozgrzanym samochodzie.

Nawet kilka minut w nagrzanym samochodzie może doprowadzić do tragedii.

Jeśli widzisz dziecko pozostawione w rozgrzanym samochodzie, nie czekaj na powrót jego rodziców lub opiekunów. Spróbuj otworzyć pojazd, nawet wybij szybę, by uratować zdrowie i życie dziecka. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i wezwij pomoc.

Miasto Stołeczne Warszawa przypomina o zagrożeniu jakie się wiąże z pozostawieniem dziecka w samochodzie, emitując od 10 lipca w komunikacji miejskiej spoty informujące o skutkach przegrzania.

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Przed wyjazdem na wypoczynek

Zaczął się sezon urlopów. Wyjeżdżając na wiele dni, postarajmy się zabezpieczyć  nasze domy przed skutkami wizyt intruzów. Zadbajmy też, aby ten okres pozostał w naszej pamięci, jako udany wypoczynek.

Więcej:  „Jak chronić mieszkanie - porady nie tylko na wakacje"


Nie wyrzucaj!!!

Co roku w sezonie urlopowym właściciele porzucają wiele domowych zwierząt, które trafiają do schronisk lub skazane są na codzienną walkę o życie.

Nie wyrzucaj!!!

Twój przyjaciel nie jest do tego przygotowany. Nie da sobie rady.

Jeśli możesz, zabierz swojego pupila na wakacje. Jesteście przecież z sobą na co dzień!!!

Jeśli nie możesz - zapewnij mu opiekę. To wymaga tylko odrobiny organizacyjnego wysiłku.
ICE (In Case of Emergency - w nagłym wypadku)

- to skrót, informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku.

Opis "ICE" w naszych telefonach powinien wskazywać osobę, którą należy zawiadomić, gdy przytrafi się nam wypadek. Jeśli takich osób jest kilka, ich numery powinny być w kontaktach opisane, jako "ICE1", "ICE2" itd.

Karta ICE
Posiadanie takiej karty daje możliwość przekazania ratownikom najważniejszych informacji, mogących mieć wpływ na efektywność akcji ratowniczej. Powinniśmy na karcie zapisać grupę krwi oraz wskazać przewlekłe choroby i uczulenia, które mają wpływ na sposób udzielania pomocy i dobór leków.

Ratownicy często nie wiedzą, z kim kontaktować się w sprawie osoby poszkodowanej.

Skrót "ICE" stosowany jest na całym świecie. Posiadanie dobrze przygotowanej karty może uratować życie.

Kartę powinno się mieć przy sobie zawsze, najlepiej w portfelu w pobliżu dokumentów.
Nie zapomnijmy o niej wybierając się w podróż.


Barszcz Sosnowskiego

Czerwiec i lipiec to okres kwitnienia barszczu Sosnowskiego.

"Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, jest inwazyjną i niezwykle trudną do zwalczenia rośliną. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Osiąga od 1 do 4 metrów wysokości.

Jego sok wywołuje zmiany skórne. Roslina objęta jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. 

W celach bezpieczeństwa należy unikać bezpośredniego kontaktu z nią.

W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. 

Materiały z włókien naturalnych wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary.

Jeżeli doszło do kontaktu z barszczem, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym."


Charakterystykę porównawczą barszczu Sosnowskiego i barszczu zwyczajnego można pobrać na ulotce ze strony barszcz.edu.pl.

fot. BBiZKźródło: barszcz.edu.pl, bezpieczna.um.warszawa.pl

numer, który ratuje życie
Europejski Numer Alarmowy 112, pozwala z każdego miejsca w Europie, przez całą dobę wezwać pomoc, gdy zagrożone jest nasze lub innych życie i zdrowie.


"W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Znajdują się one w każdym mieście wojewódzkim oraz dodatkowo w Radomiu. Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy. W przypadku, gdy osoba łączy się z numerem 112 i nie może uzyskać połączenia z Centrum na terenie swojego województwa, zgłoszenie jest przekazywane do innego ośrodka, zgodnie z tzw. regułą zastępowalności. Operator, który odbierze zgłoszenie ustala lokalizację zdarzenia oraz przekazuje informacje do odpowiednich służb.

System informatyczny pozwala na identyfikację numeru telefonu zgłaszającego. System dodatkowo wyświetla dane osoby, na którą telefon jest zarejestrowany oraz prezentuje na mapie aktualną lokalizację. Pomaga to nie tylko w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi podać dokładnego miejsca (np. dziecko lub w przypadku wypadku drogowego poza terenem zabudowanym), ale również ułatwia identyfikowanie fałszywych zgłoszeń, w przypadku, gdy zgłaszający podaje nieprawdziwą lokalizację.

Każdego dnia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie odbierane jest około trzech tysięcy telefonów. W całym 2016 r. CPR przyjęło ponad milion połączeń. Od początku roku operatorzy numeru alarmowego 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie odebrali ponad 430 tysięcy połączeń, z czego 55% było zgłoszeniami fałszywymi lub takimi, które powinny trafić w inne miejsca, np. do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115.

Fałszywe połączenia to w większości pomyłki, zabawy telefonami, zapytania niezwiązane z ratownictwem, próby zamawiania usług (np. cateringowych) i przypadkowe uruchomienia telefonów. Połączenia te angażują operatorów i blokują linię, która staje się niedostępna w sytuacji realnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby potrzebującej pomocy."

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Pokaż okno newslettera przy fokusie

Newsletter

Aktualne informacje z Wawra prosto na Twój adres e-mail

Zapisz się

warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer