Warszawa, Polska

3 °C

25.06.2017 /
00:41
3zdjecia

Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpieczeństwo

Wersja do wydrukuWersja PDF

Jak działa miasto - Bezpieczeństwo  

Zadania delegatury oraz schemat organizacyjny Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego znajdziecie Państwo na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

W czterech zakładkach po lewej stronie zamieszczono informacje podzielone wg działów:

  • bezpieczeństwo publiczne,
  • sprawy obronne,
  • kwalifikacja wojskowa,
  • zarządzanie kryzysowe.

Poradniki i porady w zakładce "Zarządzanie kryzysowe"


Przed wyjazdem na wypoczynek

Zaczął się sezon urlopów. Wyjeżdżając na wiele dni, postarajmy się zabezpieczyć  nasze domy przed skutkami wizyt intruzów. Zadbajmy też, aby ten okres pozostał w naszej pamięci, jako udany wypoczynek.

Więcej:  „Jak chronić mieszkanie - porady nie tylko na wakacje"


Kontrola autokarów

"Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji będą sprawdzać autokary wiozące dzieci na wypoczynek" 
Szczegóły akcji są dostępne na stronie: bezpieczna.um.warszawa.pl


1. miejsce Warszawy w rankingu miast bezpiecznych i otwartych

Podczas konferencji „Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte” ogłoszono raport o bezpieczeństwie i otwartości polskich miast. W rankingu 66 miast Warszawa zajęła pierwsze miejsce.

Miasta były analizowane pod kątem bezpieczeństwa publicznego, otwartości na innych (w tym przyjmowania pracowników z innych krajów), poczucia bezpieczeństwa indywidualnego, komunikacyjnego i społeczno-ekonomicznego.

Raport przygotowały Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Polityka Insight. Partnerami raportu są Orange Polska i Grupa Veolia Polska. Raport do pobrania tutaj.

Zapis konferencji można obejrzeć na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl„Uciekaj - Chowaj się - Walcz”. Spot edukacyjny

"Prezentacja w mediach społecznościowych spotu „Uciekaj – Chowaj się - Walcz” jest kolejną odsłoną akcji edukacyjnej m.st. Warszawy dotyczącej zagrożeń podczas ataku terrorystycznego.

W zeszłym roku na ulotkach rozwieszanych w miejskiej komunikacji w formie komiksu przedstawiono mieszkańcom sposoby jak uratować życie w przypadku wybuchu ładunku („Uciekaj”), strzelaniny („Ukryj się”), wzięcia zakładników („Nie stawiaj oporu”) oraz  postępowania w chwili znalezienia podejrzanego ładunku („Nie dotykaj”).[...]

Tematyka spotu i filmu związana jest ze zjawiskiem nazywanym przez służby policyjne „aktywnym zabójcą” lub „aktywnym strzelcem”. Jest to osoba, której celem jest zabicie w danym miejscu, jak największej liczby ludzi, bez względu na wiek, płeć, przekonania, wiarę. Sprawca nie formułuje żądań, działa krótko i skutecznie."

Więcej na bezpieczna.um.warszawa.pl


"Nad wodą"

"Coraz cieplejsze dni zachęcają do wypoczynku nad wodą. Bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachować większą czujność oraz przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych."

„Nie warto ryzykować!” to tytuł cyklu filmów edukacyjnych realizowanych przez m.st. Warszawę. Zachęcamy do obejrzenia i refleksji, szczególnie przed pobytem nad wodą.

"Film "Nad wodą" został zrealizowany w 2012 roku przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy z Komendą Stołeczną Policji, a także aktywnym udziale przedstawicieli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Film posiada rekomendację Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy."

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl

Pięć milionów zł na służby ponadnormatywne

Od maja ulice stolicy znów będą patrolować policjanci podczas służb ponadnormatywnych finansowanych z budżetu m.st. Warszawy.

Stołeczny ratusz przeznaczy w tym roku na opłacenie dodatkowych patroli 5 mln zł.  Porozumienie podpisane z Komendantem Stołecznym Policji pozwala na wystawienie 25 tysięcy takich służb. Warszawa od lat uwzględnia ten wydatek w ogólnej sumie przekazywanej co roku na konto KSP.

Działania m.st. Warszawy i KSP na rzecz poprawy bezpieczeństwa od lat konsekwentnie realizowane, oceniane są przez mieszkańców bardzo wysoko, co wyrażane jest badaniach opinii oraz w statystykach policyjnych, pokazujących Warszawę jako jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce.

Służby ponadnormatywne pełnione są w niebezpiecznych miejscach Warszawy, wskazanych przez mieszkańców podczas zebrań grup osiedlowych w ramach programu „Bezpieczne osiedle”. Wspólnie z policjantami, strażnikami miejskimi oraz przedstawicielami ratusza typowane są miejsca, gdzie patrole Policji są niezbędne, w których warszawiacy nie czują się bezpiecznie lub zauważają częste naruszenie przepisów i porządku. Średnio w miesiącu wskazywanych jest około 100 takich miejsc, które obejmowane są szczególnym nadzorem. 

Patrol podczas służby ponadnormatywnej. Fot. KSP 


Celowość ponoszenia wydatków na służby ponadnormatywne pokazuje statystyka. W ubiegłym roku w czasie ich pełnienia zatrzymano 220 sprawców przestępstw i wykroczeń, wylegitymowano ponad 65 tys. osób, pouczono prawie 25 tys. osób, ukarano mandatami karnymi 21 tysięcy. W miejscach najbardziej zagrożonych niebagatelną rolę pełni także sama obecność policjantów w mundurach.

Planowane wydatki na Policję w 2017 r.:
W 2017 roku na dofinansowanie Komendy Stołecznej Policji Warszawa planuje przeznaczyć 7 648 400 zł:
W tym na:
1)  koszty adaptacji zawodowej policjantów w służbie przygotowawczej w OPP – 900 000 zł,
2)  25 000 służb ponadnormatywnych Policji – 5 000 000 zł,
3)  nagrody dla policjantów za szczególne osiągnięcia w służbie – 800 000 zł,
4)  utrzymanie 20 koni służbowych – 500 000 zł,
5)  zakup sprzętu specjalistycznego (w tym do obsługi koni służbowych) – 323 000 zł.
6)  zakup urządzeń specjalistycznych do pomiaru zanieczyszczeń powietrza – 125 000 zł.


źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower!!!

 

W Warszawie znakowanie rowerów możliwe jest już od 2010 roku. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży oraz odnaleźć właściciela. 

Jak informuje Policja znakowanie polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer", oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli m.st. Warszawy na lata 2016 – 2021 pn. „Bezpieczna Warszawa”.


Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji będą 82 engrawery, zakupione przez Miasto st. Warszawę za przeszło 10 tys. zł.

 Terminy znakowania na terenie Wawra i Wesołej:

KP Wawer, ul. Mrówcza 210 -poniedziałek-piatek, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod numerem 22 603 23 19.

KP Wesoła, ul. 1 Praskiego Pułku -  wtorki i czwartki w godz. 14.00-18.00, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod numerem 22 603 24 21.


Do pobrania: Ulotka "Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower"Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Pokaż okno newslettera przy fokusie

Newsletter

Aktualne informacje z Wawra prosto na Twój adres e-mail

Zapisz się

warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer