Warszawa, Polska

3 °C

30.04.2017 /
11:11
3zdjecia

Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpieczeństwo publiczne

Wersja do wydrukuWersja PDF

Program "BEZPIECZNE OSIEDLE"

"Ważne jest, by pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo"
W myśl przyjętych założeń program "Bezpieczne osiedle" jest płaszczyzną poszukiwania i wdrażania skutecznych form i metod działania, mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy i osób przebywających na jej terenie. Posiada otwartą formułę – zakłada kontunuowanie dotychczas realizowanych przedsięwzięć, a także inicjowanie nowych działań lub uzupełnianie ich nowymi zadaniami.

Podstawowym elementem realizacji programu jest działalność Grup Osiedlowych (GO) w składzie:

 • przedstawiciel Zespołu Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy,
 • właściwy miejscowo policjant (dzielnicowy),
 • strażnik miejski – właściwy miejscowo inspektor ds. rejonu,
 • członek lokalnej społeczności / przedstawiciel mieszkańców (np. członek rady osiedla, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, organizacji społecznej działającej na danym terenie lub inne osoby, które zgłosiły chęć aktywnego uczestnictwa w działaniach GO).

Koordynatorami programu są pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicach Wawer i Wesoła:

Wawer - Katarzyna Brzezicka

ul. Żegańska 1, 04-713 Warszawa, pok. 314

kbrzezicka@um.warszawa.pl

tel. 224431125

Wesoła - Piotr Turkot

ul. 1 Praskiego Pułku 33, 05-075 Warszawa, pok. -111

wesola.bbzik@um.warszawa.pl

tel. 227737307

Zapraszamy do współpracy!


         Dyżury dla mieszkańców Wesołej

Dyżury dla mieszkańców Wesołej będą pełnione według poniższego harmonogramu:

 • 8 maja, godz. 16: 00 – 18: 00 - Dyżur ogólny dla mieszkańców dzielnicy (spotkanie odbędzie się w Urzędzie Dzielnicy Wesoła przy ul. 1 Praskiego Pułku 33, pok. -111)
 • 10 maja, godz. 11: 00–12: 00 - Grupa Osiedlowa Centrum (spotkanie na ul. 1 Praskiego Pułku róg al. Armii Krajowej)
 • 17 maja, godz. 11: 00 – 12: 00 – Grupa Osiedlowa Stara Miłosna (spotkanie na ul. Jana Pawła II 1 – parking obok sklepu Lidl)
 • 24 maja godz. 11: 00 – 12: 00 – Grupa Osiedlowa Zielona (spotkanie na ul. Wspólnej róg ul. Brata Alberta – parking przy sklepie K&M)

Podczas dyżurów mogą Państwo zgłaszać wszelkie nieprawidłowości wpływające na poczucie Państwa bezpieczeństwa, zagrażające życiu lub zdrowiu, czy wynikające z wandalizmu i innych negatywnych zjawisk.

Wspólny dyżur pełnią przedstawiciele:

 • Komisariatu Policji Warszawa - Wesoła
 • VII Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy
 • Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicach Wawer i Wesoła
Zapraszamy

Wawer

Harmonogram spotkań na terenie wawerskich osiedli:

Anin

Miedzeszyn

Las

Radość

Marysin Wawerski Płd.

Międzylesie 

Aleksandrów

Zerzeń

Wawer

Nadwiśle

Falenica

Marysin Wawerski Płn.

Sadul 

11.05.2017 r.

18.05.2017 r.

25.05.2017 r.

01.06.2017 r.

08.06.2017 r.

22.06.2017 r.

29.06.2017 r.

06.07.2017 r.

27.07.2017 r.

03.08.2017 r.

10.08.2017 r.

17.08.2017 r.

24.08.2017 r.

W cotygodniowych przeglądach osiedli, organizowanych przez delegaturę uczestniczą dzielnicowi z Komisariatu Policji Warszawa Wawer i funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Zapraszamy do udziału i wskazywania miejsc na terenie dzielnicy, które Państwa zdaniem należy objąć przeglądem.

 

Kontakt - Katarzyna Brzezicka:

 kbrzezicka@um.warszawa.pl

(22) 443 11 25


Dane kontaktowe służb 

 

adres

telefon

fax

Komisariat Policji Warszawa - Wawer

ul. Mrówcza 210

04-697 Warszawa

22-603-23-01

22- 603-69-91

Wykaz ulic pomocny w wyszukaniu kontaktu do właściwego dzielnicowego znajduje się na stronie

Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII 

Komisariat Policji Warszawa - Wesoła

ul. 1 Praskiego Pułku 21

04-053 Warszawa

22-603-24-21

22- 603-27-92

Wykaz ulic pomcony w wyszukaniu kontaktu do właściwego dzielnicowego znajduje się na stronie

 Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII 

VII Oddział Terenowy Straży Miejskiej m. st. Warszawy

ul. Kobielska 5

04-359 Warszawa

 986

22-619-15-86

Posterunek VII Oddziału Terenowego w Dzielnicy Wawer

ul. Korkowa 119/123

04-519 Warszawa

 986

22-613-34-66

Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa -  Praga

ul. Bertolta Brechta 16

00-987 Warszawa

261 872 453

 


   Podziękowania dla mieszkańców za „Bezpieczne osiedle”

"Stołeczny ratusz docenił aktywnych mieszkańców, którzy pracują na rzecz lokalnych społeczności. W Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wręczono dyplomy i podziękowania dla członków Grup Osiedlowych realizujących cele programu „Bezpieczne osiedle".

Program zakłada, że współpraca Policji, straży miejskiej, przedstawicieli ratusza oraz mieszkańców, powinna przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnych społeczności.

- Zależało mi bardzo na zorganizowaniu tego spotkania, aby Państwu osobiście podziękować za poświęcenie swojego czasu i pracę na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w Państwa dzielnicy – powiedziała na spotkaniu Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

To mieszkańcy wiedzą najlepiej co im dokucza na osiedlu, ulicy dojazdowej, w otoczeniu szkoły czy przedszkola, lokalnego sklepu. Pracując w Grupach Osiedlowych zgłaszają zdarzenia, które mogą wpływać na brak poczucia bezpieczeństwa sąsiadów.

Ewa Gawor podkreśliła dobrą współpracę z policją. – Dzięki miejskiemu dofinansowaniu na ulice Warszawy wychodzą funkcjonariusze na służby ponadnormatywne. Policjanci kierowani są na patrole do miejsc czy rejonów, które często wskazywane są przez Państwa jako potencjalnie niebezpieczne - dodała Ewa Gawor.

W 2016 r. działało 127 Grup Osiedlowych, które spotkały się 726 razy i przeprowadziły 867 wizji lokalnych.

Do najbardziej uciążliwych zjawisk niezmiennie od wielu lat zaliczyć należy:

 • osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych: 480 spraw przyjętych: pozytywnie zakończonych: 465, w toku: 15;
 • inne (np. niebezpieczne psy, grafficiarze, handel uliczny, miejsca sprzedaży alkoholu, itp.): 340 spraw przyjętych: pozytywnie zakończonych: 300, w toku: 40;
 • zakłócanie ciszy nocnej: 262 spraw przyjętych: pozytywnie zakończonych: 251, w toku: 11."

Więcej na bezpieczna.um.warszawa.pl


Dzielnicowy dla mieszkańców

"Znamy zwycięzców konkursu „Dzielnicowy dla mieszkańców”. Jury wybrało tych funkcjonariuszy, którzy najlepiej pełnią swą służbę, wpływają w swych dzielnicach na poprawę poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego."

"Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce: mł. asp. Radosław Strzałkowski – Komenda Rejonowa Policji Warszawa VI – Praga-Północ, Targówek, Białołęka. W policji pełni służbę od ponad 8 lat. Na stanowisku dzielnicowego od ponad 5 lat. W trakcie dotychczasowej służby dał się poznać jako policjant z dużą wiedzą, a także doświadczeniem zawodowym, które pozytywnie wpływa na poziom wykonywanych zadań.
II miejsce: mł. asp. Marcin Pasjak  – Komisariat Policji Warszawa Bemowo. W policji pełni służbę od ponad 7 lat. Na stanowisku dzielnicowego od 2 lat. Powierzone obowiązki służbowe wykonuje sumiennie, będąc funkcjonariuszem zdyscyplinowany, samodzielnym i dyspozycyjnym.
III miejsce: asp. sztab. Karol Piątek – Komisariat Policji Warszawa Włochy. W policji pełni służbę od 14 lat. Na stanowisku dzielnicowego od ponad 9 lat. Cieszy się uznaniem u mieszkańców za zaangażowanie oraz szybką i rzetelną reakcję na zgłoszenia.

Komisja przyznała również wyróżnienie dla

st. sierż. Piotra Iwaniuka

z Komisariatu Policji Warszawa Wawer.

W policji pełni służbę od 6 lat. Na stanowisku dzielnicowego od 2 lat. Wśród mieszkańców ma opinię policjanta kompetentnego, bezinteresownego, a jednocześnie konsekwentnego w swoich działaniach."

Serdecznie gratulujemy!!!

Szczególy:bezpieczna.um.warszawa.pl


Do pobrania: Informator - Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą "Na wnuczka"Każdego roku kilka tysięcy osób zatruwa się tlenkiem węgla, kilkadziesiąt z nich umiera.

Atakuje skrycie, powodując m. in. niedotlenienie układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. Skutki często są nieodwracalne!!!

Kiedy na zewnątrz jest chłodniej, zamykamy szczelnie okna, starając się zachować w mieszkaniu jak najwięcej ciepła. Pozbawiamy się tym samym naturalnej cyrkulacji powietrza.

Używając termy gazowej powinniśmy zachować niezbędne środki ostrożności, dające nam i naszym najbliższym szansę bezpiecznego korzystania z gazu. Jego spalanie musi odbywać się w ciągłym dopływie powietrza i odpływie spalin do wylotu komina.

Oba te warunki nie funkcjonują osobno!!! Jeśli nie będzie dopływu powietrza, nie nastąpi odprowadzenie spalin.

Warto pomyśleć o zainstalowaniu urządzeń sygnalizujących obecność tlenku węgla. Uprzedzając nas o zagrożeniu, pomogą uniknąć jego skutków.

Czad jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Jeśli nie mamy zainstalowanych czujników, możemy jego obecność rozpoznać … dopiero po objawach!!!Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny

Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, czy też zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają im widoczność. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Ponadto elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego może być nałożony mandat karny w wysokości do 100 zł.

Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko gdy jest ciemno, czyli rano i wieczorem, ale również podczas opadów deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność i bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Do pobrania: Spot "Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny"


"Dzik nie jest zły"

Całodobowy kontakt do pracowników ds. łowiectwa:

600 020 746

Źródło: www.lasymiejskie.waw.pl


Każdy powinien wiedzieć ...


Uwaga na oszustów!!!

W ostatnim czasie pojawiły się informacje od mieszkańców Warszawy o osobach podających się za pracowników firm energetycznych, telekomunikacyjnych, hydraulicznych, gazowniczych itp., które proponują zawarcie umów na dostawy energii elektrycznej, paliwa gazowego, usług telekomunikacyjnych czy też różnego rodzaju prac budowlanych.

W związku z tymi sygnałami ostrzegamy przed pochopnym i nieprzemyślanym podejmowaniem decyzji.

Pamiętajmy:

 • uczciwy przedstawiciel handlowy zgodzi się zostawić nam warunki umowy do zapoznania się i zastanowienia przed podjęciem decyzji,
 • konsultujmy takie sprawy z rodziną, znajomymi,
 • poprośmy przedstawiciela o przybycie w dogodnym dla nas terminie.

W razie wątpliwości nie działajmy pod presją i nie podpisujmy jakichkolwiek dokumentów. Uchroni nas to przed przykrymi w skutkach konsekwencjami.

Wszystkie podejrzane sytuacje możemy zgłosić osobiście w najbliższej jednostce Policji albo telefonicznie pod numerem alarmowym 997.

Do pobrania z bezpieczna.um.warszawa.pl


Lataj z głową - kampania informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Dostępność i popularność bezzałogowych statków powietrznych skłoniły Urząd Lotnictwa Cywilnego do uruchomienia kampanii, mającej pomóc w bezpiecznym użytkowaniu dronów.


Szczegółowe informacje na temat kampanii dostępne są na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Uruchomiono także informacyjną stronę internetową "Lataj z głową"


Przed wyjazdem na wypoczynek

Zaczął się sezon urlopów. Wyjeżdżając na wiele dni, postarajmy się zabezpieczyć  nasze domy przed skutkami wizyt intruzów. Zadbajmy też, aby ten okres pozostał w naszej pamięci, jako udany wypoczynek.

Porad „Przed wakacjami - co warto wiedzieć?” udziela Policja


Kontrola autokarów

"Jak co roku, inspektorzy ITD oraz funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji będą sprawdzać autokary wiozące dzieci na zimowy wypoczynek" 
Szczegóły akcji są dostępne na stronie: bezpieczna.um.warszawa.plNie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower!!!

 

W Warszawie znakowanie rowerów możliwe jest już od 2010 roku. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży oraz odnaleźć właściciela. 

Jak informuje Policja znakowanie polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer", oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli m.st. Warszawy na lata 2016 – 2021 pn. „Bezpieczna Warszawa”.

Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji będą 82 engrawery, zakupione przez Miasto st. Warszawę za przeszło 10 tys. zł.

 Terminy znakowania na terenie Wawra i Wesołej:

KP Wawer, ul. Mrówcza 210 - poniedziałek-piatek, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod numerem 22 603 23 19.

KP Wesoła, ul. 1 Praskiego Pułku -  wtorki i czwartki w godz. 14.00-18.00, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod numerem 22 603 24 21.


"Prawie co drugi pożar, do którego doszło w naszym kraju w 2015 roku to pożar trawy..."

Publikacje KG PSP:

STOP pożarom traw - statystyka interwencji straży pożarnej (ppt)

STOP pożarom traw - materiał edukacyjny (pdf)

Stop pożarom traw - prezentacja (pdf)

Nie przechodź obojętnie. Zareaguj! 

W najbliższych dniach mają się pogorszyć warunki pogodowe. Prognozowany jest spadek temperatury poniżej zera. Apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, leżących, nietrzeźwych – niska temperatura może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Aby pomóc wystarczy powiadomić straż miejską.

 Numer alarmowy – 

986

Więcej na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Pokaż okno newslettera przy fokusie

Newsletter

Aktualne informacje z Wawra prosto na Twój adres e-mail

Zapisz się

warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer