Dzielnica Wawer - Moja szkoła życia - rozmowa z Justyną Bargielską

Moja szkoła życia - rozmowa z Justyną Bargielską

Wersja do wydrukuWersja PDF

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza do udziału w dyskusji o miejscu szkoły w naszym życiu. Gdzie pobieramy lekcje, które nas kształtują?

Według danych CBOS rynek korepetycji i zajęć dodatkowych rośnie jak na drożdżach. W 2020 roku był wart 7,5 miliarda złotych – dwa razy więcej niż jeszcze cztery lata wcześniej. Dla porównania, polski rynek gier wideo to „zaledwie” 2,5 miliarda złotych. W ciągu ostatnich 10 lat liczba uczniów korzystających z korepetycji wzrosła trzykrotnie. 67% dzieci chodzi na dodatkowe czy wyrównawcze zajęcia, wydajemy na nie średnio 614 złotych miesięcznie. W dużej mierze wychodzi na to, że w szkole zdaje się testy i egzaminy, a po wiedzę i naukę sięga się poza nią. Rodzice masowo posyłają swoje pociechy na zajęcia, które mają uzupełnić to, czego nie daje im powszechna edukacja. Jaka zatem jest dzisiaj rola szkoły? Jakie jest jej miejsce we współczesnym świecie?

Do poszukiwania odpowiedzi na te pytania zaprasza Fundacja na rzecz Wielkich Historii w ogólnopolskim konkursie literackim „Szkoła życia”. Jak mówią organizatorzy, wszystkie historie, zarówno te prawdziwe, jak i fikcyjne, są mile widziane.

Miejscem, które sprawiło, że jesteśmy tym, kim jesteśmy, może być cokolwiek. Harcerstwo, klub sportowy, otoczenie starszego rodzeństwa albo kolegów. Nasze pierwsze miłości, rozczarowania, traumy, zostawiają ślad na całe życie. Chcemy poznać te historie i odnaleźć w nich coś uniwersalnego, coś co przybliży nas do odkrycia tajemnicy tego, co nas formuje – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Najlepsze prace zostaną wydane jeszcze w tym roku w antologii pokonkursowej. Pula nagród pieniężnych sięga 9000 złotych. Pracom jury przewodzi Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora, współtwórca Polskiej Szkoły Reportażu i Instytutu Reportażu. Laureatów poznamy już 14 października.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdą Państwo pod adresem: szkolazycia.org.pl

 

Zapraszamy również do wysłuchania pierwszego odcinka nowej serii podcastów. Pierwszym gościem rozmów o „Szkole Życia” była Justyna Bargielska - poetka, laureatka Literackiej Nagrody Gdynia. Pisarka opowiada szczerze o dorastaniu i dojrzewaniu, lekcjach pokory, które otrzymała od życia, rozczarowaniu policją i defraudacji, za którą nie poniosła kary. Wiem, że to brzmi dość trywialnie, ale kazałabym się sobie wyszaleć. Zrobić jak najwięcej głupich rzeczy, które się robi w młodości – odpowiada Bargielska na pytanie, co poradziłaby sobie samej, młodszej o 20 lat.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.

 

Całości rozmowy można posłuchać pod adresem https://szkolazycia.org.pl/podcasty/

 

Organizatorzy konkursu czekają na zgłoszenia do 30 września. Więcej informacji i regulamin znajdą Państwo na stronie www.szkolazycia.org.pl.

Czas trwania: 
01.09.2021 13:00
Organizator: 
Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Strona www organizatora: 
http://wielkiehistorie.pl/
Galeria: 
Kategoria w galerii: 
  • Warszawa 191115
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Oceń pracę urzędu
  • Druki do pobrania