Dzielnica Wawer - Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Wersja do wydrukuWersja PDF

Schemat organizacyjny Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz zadania delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego znajdziecie Państwo na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

W czterech zakładkach po lewej stronie zamieszczono informacje podzielone wg działów:Dla uczczenia 77. rocznicy Powstania Warszawskiego w niedzielę, 1 sierpnia, o 17.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania mieszkańców. Syreny będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę.

https://nowa-bezpieczna.um.warszawa.pl/documents/56928/3787305/upa%C5%82+347x260.png/b2d38d45-9ba5-1065-2ee4-fd9ef91aaf70?version=1.0&t=1624433460784

Nie zostawiaj dziecka w aucie podczas upałów!

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii o przypadku ptasiej grypy H5N8

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie informuje o przypadkach stwierdzenia padłych ptaków (łabędzi, kaczki i czapli), u których potwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ptasiej grypy H5N8. W związku z tyym, że jedyną metodą walki z tą chorobą jest eliminacja patogenu ze środowiska, martwe ptaki muszą być bezzwłocznie zbierane i przekazywane do utylizacji.
Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o ovowiązku informowania na telefon alarmowy 536 310 809 o każdym takim przypadku.

Obszar zagrożony wścieklizną

Rozporządzeniem nr 2 z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy Wojewoda Mazowiecki określił się obszar w dzielnicy Wawer zagrożony wścieklizną, obejmujący część dzielnicy ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni.

Na obszarze tym zakazuje się:
1) organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
2) organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na obszarze zagrożonym nakazuje się:
1) trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów
w zamknięciu;
2) pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Opisane nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na opisanych obszarach.

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, zachęcamy do bieżącego śledzenia informacji, wytycznych i zaleceń na stronach poniższych instytucji.

Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie na bieżąco publikuje informacje o nowym koronawirusie oraz zalecenia dla podróżnych, ludności, służb medycznych i instytucji.

https://gis.gov.pl/

Bieżące komunikaty, informacje, porady odnośnie koronawirusa znajdują się również w serwisie rządowym na stronie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus

Powiatowa Stacja Stanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie. zamieszcza bieżące informacje związane z koronawirusem oraz komunikaty przedstawiające sytuację epidemiologiczną na terenie m.st. Warszawy.

https://www.pssewawa.pl/

Na stronie Ministerstwa Zdrowia zostały zebrane i w przystępny sposób przedstawione informacje i zalecenia dotyczące koronawirusa.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dla osób podróżujących do określonych państw i regionów, zamieszcza ostrzeżenia i rekomendacje m.in. w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Państwowy Zakład Higieny – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zamieścił ikonografiki Światowej Organizacji Zdrowia, które informują jak można ograniczyć ryzyko zakażenia się wirusem.

https://www.pzh.gov.pl/jak-uchronic-sie-przed-koronawirusem-infografiki


Informujemy, że została uruchomina dedykowana strona internetowa https://www.um.warszawa.pl/koronawirus/, na której zebrane są informacje na temat funkcjonowania miasta w obecnym czasie.

Stołeczny ratusz zachęca do śledzenia aktualnych informacji zamieszczanych na stronach instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne.

Za kwestie dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego odpowiada administracja rządowa. - Deklaruję gotowość współpracy ze służbami pana wojewody w działaniach, które będziemy musieli podjąć, gdy w Warszawie zostaną zdiagnozowani chorzy na koronawirusa – zapewnił po poniedziałkowym posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent Rafał Trzaskowski.

Warszawa oraz jednostki podległe miastu (np. szpitale) znają procedury i są zabezpieczone sprzętowo.  Dyrektorom szkół przekazano zalecenia, jak należy zachować się w momencie podejrzenia zachorowania wśród uczniów lub kadry. ZTM zwrócił się do wszystkich operatorów komunikacji miejskiej o zwiększenie nadzoru nad służbami sprzątającymi oraz podjął decyzję o używaniu środków  dezynfekcyjnych przy czyszczeniu powierzchni, z którymi pasażerowie mają najczęściej na bezpośredni kontakt - kasowniki, poręcze, przyciski.

Na monitorach w komunikacji miejskiej prezentowane są rekomendacje Ministerstwa Zdrowia, w jaki sposób chronić się przed wirusem oraz jak postępować, gdy istnieje podejrzenie zakażenia. Miasto rozpoczyna także akcję edukacyjno-informacyjną w WOM-ach, placówkach oświaty, kultury i sportu, pomocy społecznej i innych jednostkach miejskich poprzez zamieszczenie plakatów oraz informacji na ekranach (tam gdzie są one dostępne).

Główny Inspektorat Sanitarny zamieszcza na swojej stronie aktualne informacje o nowym koronawirusie, komunikaty dla podróżujących oraz zalecenia dla podróżnych, ludności, służb medycznych i instytucji https://gis.gov.pl/
Bieżące informacje związane z nowym wirusem zamieszcza także Powiatowa Stacja Stanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie https://www.pssewawa.pl/.

Informacje o koronawirusie można uzyskać także na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl 


Informujemy, że w celu ułatwienia kontaktu i dostępu do informacji w zakresie zakażeń koronawirusem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie udostępnił numery infolinii: 505-342-009; 698-107-933884-697-317; 699-834-426; 501-127-338; 606-165-090; 604-135-225 

oraz adres e-mail: koronawirus@pssewawa.pl (tylko na potrzeby zgłoszeń osób do kwarantanny, nadzoru epidemiologicznego)

Dodatkowo  we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy uruchomiono numer informacyjny  22-32-58-958

 czynny od poniedziałku do piątku (w dni robocze) w godz.8.00-16.00 

 (numer nie przyjmuje zgłoszeń do kwarantanny, nadzoru epidemiologicznego, zgłoszeń interwencyjnych)


Funkcjonuje też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia udzielająca informacji dla ludności o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, dostępna pod numerem: 800-190-590 - czynna całą dobę.Wiele przydatnych informacji zamieszczono na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl. Zachęcamy do jej odwiedzania.

W aktualnościach na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl

Koronawirus SARS-CoV-2

W związku z rozprzestrzenianiem się w Europie nowego koronawirusa SARS-CoV-2 (wcześniej nazywanego 2019-nCoV), wywołującego chorobę COVID-19, zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi informacjami na temat wirusa na stronach instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne.

Epidemiologia zakażeń wirusem i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną namawiamy do bieżącego śledzenia aktualności na stronach poniższych instytucji.

Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje sytuację epidemiologiczną i prowadzi bieżący monitoring osób przekraczających granicę Polski w porozumieniu z innymi służbami. Na swojej stronie na bieżąco publikuje informacje o nowym koronawirusie, komunikaty dla podróżujących oraz zalecenia dla podróżnych, ludności, służb medycznych i instytucji.

https://gis.gov.pl/

Bieżące informacje związane z nowym wirusem zamieszcza Powiatowa Stacja Stanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie.

https://www.pssewawa.pl/

Na stronie Ministerstwa Zdrowia zostały zebrane i w przystępny sposób przedstawione informacje i zalecenia dotyczące koronawirusa.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dla osób podróżujących do określonych państw i regionów, zamieszcza ostrzeżenia i rekomendacje m.in. w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Państwowy Zakład Higieny – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zamieścił ikonografiki Światowej Organizacji Zdrowia, które krótko i obrazowo informują jak można ograniczyć ryzyko zakażenia się wirusem.

https://www.pzh.gov.pl/jak-uchronic-sie-przed-koronawirusem-infografiki-...

Więcej informacji na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl


Źródło: warszawa-straz.pl/Grypa ptaków

W związku z wystąpieniem na terenie Polski ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby, zamieszczamy ulotkę z zasadami, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Więcej informacji można uzyskać na stronach:

Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie: http://www.piwwawa.com.pl/aktualnosci/23122016-wysoce-zjadliwa-grypa-ptakow-hpai

Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego z siedzibą w Siedlcach: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/choroby-zakazne/2014-09-10-12-23-40

Głównego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl/main/grypa-ptakow

Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowy Instytut Badawczy: http://www.piwet.pulawy.pl/

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl

Syreny przypomną warszawiakom o powstaniu w getcie

Dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim, w niedzielę, 19 kwietnia, o godz. 12.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

Syreny zostaną uruchomione na podstawie polecenia Prezydenta m.st. Warszawy. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 30 sekund.

W 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim decyzją organizatorów nie odbędą się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.


ZAKOŃCZENIE KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ

Na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 423) zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2020 r. informujemy, że kwalifikacja wojskowa została zakończona z dniem 13 marca 2020 r.

Tracą ważność wezwania wydane na podstawie art. 32 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej przez wójtów, burmistrzów (prezydentów miast) osobom do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia 2020 r.

W związku z powyższym zakończona została działalność powiatowych komisji lekarskich na terenie m.st. Warszawy:

 • Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 z siedzibą przy ul. Pabla Nerudy 1;
 • Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 2 z siedzibą przy al. Krakowskiej 274;
 • Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 3 z siedzibą przy ul. Bielawskiej 3;
 • Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 4 z siedzibą przy ul. Mińskiej 1/5;
 • Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 5 z siedzibą przy ul. Nagodziców 3.

Osoby, które nie zostały objęte kwalifikacją w bieżącym roku zostaną wezwane w 2021 r.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej wiąże się z ryzykiem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Komunikat rządowy w sprawie zakończenia kwalifikacji wojskowej:

https://www.gov.pl/web/mswia/kwalifikacja-wojskowa-w-roku-2020-zostaje-z...


WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE bezpieczna.um.warszawa.pl


"Kwalifikacja wojskowa" film edukacyjny

W Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej odbyła się premiera filmu edukacyjnego przygotowanego pt.: „Kwalifikacja wojskowa”. Film w przystępnej, sfabularyzowanej i skróconej formie zawiera najistotniejsze informacje dotyczące zgłoszenia się młodych mężczyzn do komendy uzupełnień.

Dedykowany jest głównie 19-latkom (uczniów klas maturalnych), którzy są wzywani do stawienia się do kwalifikacji wojskowej, a tym samym pierwszy raz w swoim życiu spełniają obowiązek nałożony na każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jakim jest obrona Ojczyzny.

Więcej informacji na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl


„Babciu, to nie Twój wnuczek" - kolejna edycja kampanii edukacyjnej

Skala problemu

Pomimo realizowanych kolejnych edycji kampanii, spotkań z seniorami oraz coraz większej świadomości społecznej, oszustwa dokonywane metodą „na wnuczka”, „na policjanta” wciąż są realnym zagrożeniem dla znacznej części osób starszych.
W 2019 roku Komenda Stołeczna Policji zanotowała w Warszawie 461 zdarzeń, z czego blisko 362 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia, na kwotę ponad 20 milionów złotych. Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. „wnuczka” działają w stolicy od około 15 lat. Pomimo zatrzymania przez policję wielu z nich, nadal docierają sygnały o kolejnych pokrzywdzonych.

Jak działają oszuści?

Oszuści dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.
Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka”.

W rzeczywistości są przestępcami, niemającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.
W kampanii informacyjnej pomogą lekarze
Służby, samorządy oraz inne instytucje starają się dotrzeć z przekazem do jak największej liczby miejsc, w których seniorzy przebywają. Kościoły, banki czy kluby seniorów to tylko kilka miejsc, do których podobne kampanie już dotarły.

Tę odsłonę kampanii „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna”, która startuje w Dniach Babci i Dziadka (21-22.01) m.st. Warszawa kieruje do seniorów odwiedzających stołeczne przychodnie (SPZOZ). W trakcie wizyty w gabinecie lekarskim biorący udział w akcji doktorzy będą wręczać seniorom teczki z praktycznymi poradami, które przestrzegą przed oszustami wyłudzającymi pieniądze.

Lekarze, podobnie jak policjanci to zawody o dużym zaufaniu społecznym. Liczymy, że teczka wręczona przez lekarza, który włoży do niej zalecenia lekarskie czy wskazówki dotyczące dawkowania leków, będzie skutecznym sposobem dotarcia do osób starszych. Pomóc ma również atrakcyjna szata graficzna teczki, która ma przyciągnąć uwagę i spowodować, że senior po wizycie u lekarza, już w domu, zapozna w informacjami zawartymi na taczce.

Ostrzegamy od lat
To kolejna edycja kampanii. Pierwsza, zorganizowana we współpracy z Komendą Stołeczną Policji ruszyła w październiku 2014 roku i wobec ogromnego zainteresowania mieszkańców była kontynuowana w latach następnych. Plakaty i ulotki były widoczne na terenie całej stolicy, w tym na nośnikach elektronicznych w komunikacji miejskiej, w internecie na stronach miasta oraz dzielnic m.st. Warszawy, a także w prasie lokalnej.
Poza wyżej wymienionymi działaniami Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizowało spotkania oraz szkolenia dla seniorów, konkurs filmowy „Senior kontra oszust”, zaprojektowało kalendarz ścienny dedykowany akcji „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna”, a także w zakresie prewencji współpracuje z Komendą Stołeczna Policji.
Ponadto informacje o oszustwach są zgłaszane przez seniorów lub ich rodziny, na numer alarmowy 112 w stołecznym Centrum Powiadamiania Ratunkowego działającego przy BBiZK.

Źródło:bezpieczna.um.warszawa.pl

Zaczyna się sezon na czad!

Do zatruć najczęściej dochodzi z powodu wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Czad, czyli tlenek węgla, zwany także "cichym zabójcą" jest niewidoczny, bezwonny oraz nie ma smaku. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. 

Wadliwe działanie przewodów kominowych może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi.

Wady te mogą prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia.

Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, do regularnych kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Pamiętaj!

Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.

Regularnie wietrz pomieszczenia, w których korzystasz z piecyków czy kuchenek gazowych.

Zainstaluj czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla. Czujka, to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych, a może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!

M.st. Warszawa ogłasza konkurs plastyczny pn. „112 – ten numer ratuje życie”, skierowany do uczniów klas I-VI warszawskich szkół podstawowych.

Jak co roku, 11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji promujemy wśród najmłodszych mieszkańców Warszawy wiedzę o tym, że numer 112 wybieramy tylko w przypadku, gdy potrzebujemy pomocy, w sytuacji nagłego, realnego niebezpieczeństwa utraty zdrowia czy życia, zagrożenia dla mienia lub środowiska.

W codziennych sytuacjach numer alarmowy 112, to nie tylko zgłaszanie zagrożeń i rozmowa z operatorem, ale również zwiększenie świadomości społecznej wśród dzieci na skutki blokowania linii alarmowej oraz związanych z tym zagrożeń dla życia i zdrowia innych osób potrzebujących pomocy.

Zapraszając dzieci z warszawskich szkół do konkursu plastycznego chcemy z jednej strony rozwijać aktywność twórczą dzieci, a z drugiej – propagować wiedzę na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112, co bezpośrednio przyczyni się do kształtowania prawidłowych postaw i właściwych zachowań podczas udzielania pomocy.
Liczymy na kreatywność i pomysłowość młodych warszawiaków!

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, połączone z wręczeniem nagród i dyplomów oraz prezentacją wyróżnionych prac, odbędzie się 11 lutego 2020 roku, podczas obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w siedzibie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy ul. Młynarskiej 43/45.

Hulajnogi – jedź ostrożnie!

Hulajnogi elektryczne już na stałe włączyły się do ruchu drogowego w Warszawie. Miasto startuje z kampanią, której celem jest uświadomienie mieszkańców, aby prawidłowo korzystali z jednośladów, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo i porządek w przestrzeni publicznej.

Poradnik postępowania w sytuacjach zagrożeń

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, a szczególnie właściwe przygotowanie do sytuacji trudnych, niebezpiecznych i kryzysowych, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, we współpracy ze służbami ratowniczymi i porządkowymi, przygotowało trzecią już edycję „Poradnika postępowania w sytuacjach zagrożeń”.

Vademecum powstało przy wsparciu i konsultacjach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Stołecznej Policji oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego MEDITRANS SPZOZ. Stanowi on zbiór podstawowych informacji na temat licznych zagrożeń - jak ich unikać, a jeśli się zdarzą - jak reagować, przeciwdziałać, likwidować skutki i zapobiegać ich wystąpieniu w przyszłości.

Nowe syreny alarmowe

Nowoczesny system alarmowania i ostrzegania ludności o zagrożeniach, którego budowę rozpoczął stołeczny ratusz w 2009 roku, został powiększony o 119 syren, 8 punktów pomiarowych i 4 czujniki pogodowe. Jest to jeden z istotnych elementów podnoszących poziom bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy.

Zainstalowany system to zespół urządzeń służących do alarmowania i ostrzegania ludności o zagrożeniach. Składa się z central sterujących oraz punktów alarmowych wyposażonych w elektroniczne syreny alarmowe, które zainstalowano na budynkach Urzędu Miasta, słupach oświetleniowych, tramwajowych, na większości szkół oraz innych obiektach użyteczności publicznej. System daje także możliwość emitowania komunikatów głosowych, wprowadzonych wcześniej w system lub wypowiadanych na żywo.

Budowa systemu została rozpoczęta w 2009 roku. W latach 2009-2012 zainstalowaliśmy 54 punkty alarmowania ze środków pochodzących z budżetu miasta. W latach 2017 -2018 rozbudowano go dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W ramach projektu zostało wybudowanych 119 punktów alarmowania. Dodatkowo, system został wyposażony w 8 punktów pomiarowych poziomu wody rzeczek i strumieni na Białołęce, Mokotowie, Wawrze, Wesołej i Wilanowie oraz w 4 zintegrowane czujniki pogody.

Jak brzmi sygnał ostrzegawczy?

Ogłoszenie alarmu stanowi sygnał modulowany trwający trzy minuty, natomiast odwołanie alarmu to sygnał ciągły także trzyminutowy (informacje o sygnale mieszkańcy znajdą w ulotkach umieszczonych w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicach oraz w spotach wyświetlanych w komunikacji miejskiej). W przypadku usłyszenia sygnału alarmowego należy postępować zgodnie z poleceniami podawanymi w komunikatach nadawanych poprzez środki masowego przekazu lub syreny alarmowe oraz powiadomić inne osoby o zagrożeniu.

Poza alarmowaniem w sytuacji zagrożenia, system jest wykorzystywany w trakcie ćwiczeń i testów oraz w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, poprzez nadawanie sygnału treningowego (trwającego 1 minutę). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uruchomienie testowe systemu musi być poprzedzone podaniem stosownej informacji do publicznej wiadomości z 24-godzinnym wyprzedzeniem, za pomocą środków masowego przekazu.

Inne sposoby komunikacji

System syren alarmowych jest uzupełniony alternatywnymi sposobami komunikacji z mieszkańcami. W tym celu wykorzystywany jest Regionalny System Ostrzegania – RSO oraz Warszawski System Powiadomień:

powiadomienia.um.warszawa.pl/start.

Komunikaty i ostrzeżenia są przesyłane poprzez aplikacje dostępne bezpłatnie na telefony komórkowe i poprzez SMS-y. W przypadku poważnych zagrożeń dla mieszkańców komunikaty o zagrożeniach mogą być również publikowane w mediach oraz ogłaszane lokalnie z użyciem przenośnych środków powiadamiania (radiowozy, megafony).

Wszystkie punkty alarmowania są w pełni zarządzane i kontrolowane z centrali systemowej zlokalizowanej w Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej 43/45. Za obsługę systemu odpowiada Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Przejęcie obsługi numeru alarmowego 997

Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przy ul. Młynarskiej 43/45, będzie kolejnym ośrodkiem w Polsce, który przejmie obsługę policyjnego numeru alarmowego 997. Od 26 września 2018 roku wybierając numer 997 dodzwonisz się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), a nie do Policji.

Powyższa zmiana spowoduje odciążenie dyspozytorów Policji, którzy będą otrzymywali z CPR tylko zgłoszenia alarmowe, czyli informacje o zagrożeniu życia lub zdrowia, a także nagłego zagrożenia dla środowiska lub mienia oraz naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Pamiętajmy, że na numer 112 lub 997 kierujemy tylko zgłoszenia alarmowe. Numery te nie służą do kontaktu z Policją. Jeżeli komuś zależy na bezpośrednim kontakcie telefonicznym z funkcjonariuszem, należy dzwonić do dyżurnego we właściwej miejscowo jednosce Policji, czyli do Komendy Rejonowej.
Dzwoniąc na numer 112 należy być przygotowanym na udzielenie operatorom niezbędnych informacji. Są to: dokładna lokalizacja zdarzenia (miejscowość, ulica numer budynku, numer mieszkania, ewentualnie punkty orientacyjne), krótki i rzeczowy opis tego co się dzieje, ile jest osób poszkodowanych i w jakim są stanie. Należy również odpowiedzieć na ewentualne dodatkowe pytania operatorów. Zebrane informacje pozwolą na właściwą kwalifikację zgłoszenia i przekazanie go do odpowiednich służb.

Przypominamy, że Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 nie jest punktem informacyjnym, ani też nie udziela porad prawnych. Dzwoniąc na numer alarmowy w innych sprawach niż alarmowe, blokujemy dostęp do numeru i odbieramy szansę na szybką pomoc tym, którzy jej w danym momencie naprawdę potrzebują.

Więcej o numerze 112 tutaj.
Informacja o nagrodzonych operatorach nr 112 tutaj.

Pamiętajmy o numerach alarmowych

"Przypominamy, że na terenie całej Unii Europejskiej można uzyskać pomoc w razie wypadku, niebezpiecznego zdarzenia lub zgłosić sytuację zagrażającą bezpieczeństwu. [...] Numer 112 to ogólnoeuropejski numer alarmowy służący do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Dzwoniąc pod ten numer możemy zgłosić wypadki komunikacyjne, kradzieże i włamania, nagłe omdlenia i utraty świadomości, poważne uszkodzenia ciała i krwotoki oraz inne sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu ludzi lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu."

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Informacja dotycząca postępowania w przypadku otrzymania podejrzanej przesyłki

"Jak przygotować pracowników do sytuacji w przypadku otrzymania podejrzanej przesyłki, ułatwić im przeprowadzenie właściwej oceny zagrożenia, a tym samym zminimalizować jego skutki?"

do pobrania: Plakat instruktażowy „Jak postępować w przypadku otrzymania podejrzanej przesyłki

Ćwiczenie obronne "Stolica 2018"

W dniach 20-21 czerwca 2018 roku na terenie m.st. Warszawy odbyło się ćwiczenie obronne „Stolica 2018”. 

Więcej na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl

Co sądzisz o bezpieczeństwie w Warszawie?

Jeżeli chcą Państwo podzielić się swoją opinią na temat bezpieczeństwa, prosimy o wypełnienie ankiety. Uzyskana w  ten sposób wiedza pomoże nam wszystkim poprawić poziom bezpieczeństwa w Warszawie.

Plik z ankietą do wydruku można pobrać w zakładce "Bezpieczeństwo publiczne"

Fałszywi wnuczkowie dalej oszukują seniorów

"Według danych Komendy Stołecznej Policji tylko w III kwartale 2017 r. dokonano w Warszawie 114 oszustw, a 21 razy usiłowano wyłudzić pieniądze od osób starszych. Suma strat to ponad 5,6 mln. zł. Warto przytoczyć również dane z warszawskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie również dzwonią osoby, które zostały oszukane tą metodą lub próbowano od nich wyłudzić pieniądze. Operatorzy numeru 112 w Warszawie w analogicznym okresie przyjęli 431 takich zgłoszeń."

19115 - Jeden numer pogotowia drogowego


"Wykruszenie nawierzchni, uszkodzona latarnia, zniszczony znak drogowy - wszystkie takie sprawy można zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Od 1 stycznia 2018 r. przestaje funkcjonować osobny numer telefonu do Pogotowia Drogowego ZDM."

Źródło: zdm.waw.pl

Kto odpowiada za oczyszczenie miasta?

"Szczegóły oraz interwencje związane ze stanem warszawskich ulic i chodników można uzyskać lub zgłosić za pośrednictwem portalu i infolinii Warszawa 19115."

Do pobrania: broszura "Zimowe oczyszczanie miasta"

Poradniki i porady w zakładce "Zarządzanie kryzysowe"


Czad zabija cicho i szybko...

"Gdy temperatura za oknem spada, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla."

 Fot. PSP 

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny

Używanie odblasków zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jest to szczególne istotne jesienią i zimą, gdy warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmierzch ograniczają kierowcom widoczność.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają możliwość ich szybkiego zauważenia. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Zgodnie z przepisami elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

 

Pieszy bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku, kilkunastu metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 200 metrów. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko gdy jest ciemno, ale również podczas opadów deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w trosce o bezpieczeństwo, po raz kolejny przypomina o zaletach korzystania z odblasków. Na ekranach w komunikacji miejskiej będzie wyświetlany spot zachęcający do ich używania.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego może być nałożony mandat karny w wysokości do 100 zł.


Do pobrania: Spot "Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny"

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Uwaga na bagna w osiedlu Las

  

Podmokły teren rozciągający się na obszarze ok. 3 km2 wzdłuż Alei gen. B. Wieniawy – Długoszewskiego, między oś. Gocław a ul. Płowiecką, a dokładniej obszar zlokalizowany w rejonie ulic: Kosmatki, Kadetów, Spadowa, Płowiecka, stał się wyjątkowo niebezpieczny dla osób, które nieroztropnie się tam znajdą oraz dla ratowników i funkcjonariuszy policji biorących udział w akcjach ratowniczych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Wawer przy wsparciu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i grup poszukiwawczo-ratowniczych przeprowadzili dwie takie akcje. W obu przypadkach osoby, które weszły na niepozornie wyglądający, porośnięty krzewami teren, ugrzęzły i nie mogły wydostać się o własnych siłach. Podczas prowadzonych akcji niezbędne było użycie śmigłowca policyjnego. Dziki

Na terenie m.st. Warszawy prowadzone są intensywne działania, mające na celu ograniczenie liczebności populacji dzików.


"Obecnie, lasy w Warszawie zajmują blisko 8 tys. ha, co stanowi około 15% powierzchni miasta. Występują tam bardzo dobre warunki do bytowania różnych gatunków zwierząt. Jednym z nich są dziki, które przemieszczają się także w obrębie terenów zurbanizowanych. Ich żerowiska są często znacznie oddalone od miejsca ich bytowania. Wielkość ich populacji wynika m.in. z korzystnych warunków klimatycznych, braku zagrożeń środowiskowych, a także dużej dostępności bazy żerowej poza terenem leśnym (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki i nieużytki, itp.).


Nie da się całkowicie wyeliminować dzików żyjących na terenie miasta. Jednak dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców stolicy, władze miasta podejmują działania związane z ograniczeniem ich populacji poprzez odławianie."


"W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej prosimy o kontakt z pracownikami ds. łowiectwa pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, czynnymi całą dobę."


600-020-746

600-020-747

Źródło: www.lasymiejskie.waw.pl, bezpieczna.um.warszawa.pl
ICE (In Case of Emergency - w nagłym wypadku)

- to skrót, informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku.

Opis "ICE" w naszych telefonach powinien wskazywać osobę, którą należy zawiadomić, gdy przytrafi się nam wypadek. Jeśli takich osób jest kilka, ich numery powinny być w kontaktach opisane, jako "ICE1", "ICE2" itd.

Karta ICE
Posiadanie takiej karty daje możliwość przekazania ratownikom najważniejszych informacji, mogących mieć wpływ na efektywność akcji ratowniczej. Powinniśmy na karcie zapisać grupę krwi oraz wskazać przewlekłe choroby i uczulenia, które mają wpływ na sposób udzielania pomocy i dobór leków.

Ratownicy często nie wiedzą, z kim kontaktować się w sprawie osoby poszkodowanej.

Skrót "ICE" stosowany jest na całym świecie. Posiadanie dobrze przygotowanej karty może uratować życie.

Kartę powinno się mieć przy sobie zawsze, najlepiej w portfelu w pobliżu dokumentów.
Nie zapomnijmy o niej wybierając się w podróż.


numer, który ratuje życie
Europejski Numer Alarmowy 112, pozwala z każdego miejsca w Europie, przez całą dobę wezwać pomoc, gdy zagrożone jest nasze lub innych życie i zdrowie.


"W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Znajdują się one w każdym mieście wojewódzkim oraz dodatkowo w Radomiu. Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy. W przypadku, gdy osoba łączy się z numerem 112 i nie może uzyskać połączenia z Centrum na terenie swojego województwa, zgłoszenie jest przekazywane do innego ośrodka, zgodnie z tzw. regułą zastępowalności. Operator, który odbierze zgłoszenie ustala lokalizację zdarzenia oraz przekazuje informacje do odpowiednich służb.

System informatyczny pozwala na identyfikację numeru telefonu zgłaszającego. System dodatkowo wyświetla dane osoby, na którą telefon jest zarejestrowany oraz prezentuje na mapie aktualną lokalizację. Pomaga to nie tylko w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi podać dokładnego miejsca (np. dziecko lub w przypadku wypadku drogowego poza terenem zabudowanym), ale również ułatwia identyfikowanie fałszywych zgłoszeń, w przypadku, gdy zgłaszający podaje nieprawdziwą lokalizację.

Każdego dnia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie odbierane jest około trzech tysięcy telefonów. W całym 2016 r. CPR przyjęło ponad milion połączeń. Od początku roku operatorzy numeru alarmowego 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie odebrali ponad 430 tysięcy połączeń, z czego 55% było zgłoszeniami fałszywymi lub takimi, które powinny trafić w inne miejsca, np. do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115.

Fałszywe połączenia to w większości pomyłki, zabawy telefonami, zapytania niezwiązane z ratownictwem, próby zamawiania usług (np. cateringowych) i przypadkowe uruchomienia telefonów. Połączenia te angażują operatorów i blokują linię, która staje się niedostępna w sytuacji realnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby potrzebującej pomocy."

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


 • Warszawa 191115
 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube
 • Oceń pracę urzędu
 • Druki do pobrania